Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Aktualności

           

 

 


 

 

      

 

   

    

Anna Czarnomska laureatka czytelniczego konkursu  wiedzy o Henryku Sienkiewiczu "Kończ waść! Wstydu oszczędź!"

     W dniu 15 listopada 2015 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie ogłosiła listę laureatów konkursu czytelniczego wiedzy o Henryku Sienkiewiczu  pod hasłem

"Kończ waść! Wstydu oszczędź". 

Anna Czarnomska  znalazła  się na liście zwycięzców. Gratulujemy

 http://hl.wbp.lublin.pl/wbp/index.php/wydarzenia/konkursy-i-nagrody/1860

 

         Spotkanie z bajką

    W dniu 17  listopada 2016 r odbyło się kolejne spotkanie Przedszkolaków z bajką  pt. "Bajki naszego dzieciństwa"

             

 

         

               Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych


                       

 

 

     

          

                             

 

          

           

 


                          

 

                    

 

                   Spotkanie z bajką

     w dniu 19  stycznia 2016 r realizując program współpracy z Gminą Sosnowica   "Ty też możesz zostać bohaterem..." odbyło się kolejne spotkanie Przedszkolaków z bajką Elżbiety Sobólska-Majewska pt. "Wiersze Ciotki Trzpiotki"

                    

                                     

                                      Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 

                                                      w dniu  9 grudnia 2015 r. 

     Gminna Biblioteka Publiczna im. Krystyny Krahelskiej w Sosnowicy stała się miejscem inspiracji i realizacji niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę. Głównym celem spotkania było pokazanie, że Biblioteka może myć miejscem ciekawego spędzania wolnego czasu, udowadniając, że czytanie to świetna rozrywka a Biblioteka może być wspaniałym miejscem obcowania z książką i odkrywania magicznego świata literatury.

                          

 

     Agnieszka Wodnicka laureatka konkursu prasowo- czytelniczego wiedzy o Janie Długoszu "KRONIKARZ"

     W dniu 1 grudnia 2015 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie ogłosiła listę laureatów konkursu prasowo-czytelniczego wiedzy o Janie Długoszu pod hasłem "KRONIKARZ" w 600 rocznicę urodzin pisarza. Agnieszka Wodnicka znalazła się na liście  zwycięzców. Gratulujemy .

wbp.lublin.pl/wbp/index.php/wydarzenia/konkursy-i-nagrody/1603-lista-laureatow-prasowo-czytelniczego-konkursu-wiedzy-o-janie-dugoszu-pod-hasem-kronikarz.html

   

 

 W dniu 25 listopada 2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Parczewie ul. Wojska Polskiego 1  na spotkaniu autorskim  pod hasłem  "Literacki świat Andrzeja Chodackiego"  i promocji nowej powieści  "Doktor Seliański" pośród książek na  wystawie znajdował się album "Krystyna Krahelska Bohaterka Warszawy rodem z Polesia".

Organizatorom serdecznie dziękuję

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Krystyny Krahelskiej w Sosnowicy.

                  

                   

                              


                      


                  

                 

                                  Spotkanie z bajką

     w dniu 20 listopada 2015 r realizując program współpracy z Gminą Sosnowica  "Ty też możesz zostać bohaterem..." odbyło się kolejne spotkanie Przedszkolaków  z bajką Natalii Usenko i Danuty Wawiłow pt. "Czerwony Kapturek"

           

         

           Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych

                                    spotkanie 18 listopada 2015 r.

Biblioteka, jako przestrzeń dla kreatywnych, staje się miejscem inspiracji i realizacji wielu niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę. 

             

 

Spotkanie z bajką   "Trzy małe świnki"   Bracia Grimm                                       

w dniu 9 listopada 2015 r realizując program współpracy z Gminą Sosnowica  "Ty też możesz zostać bohaterem..." odbyło się kolejne spotkanie Uczniów Klasy I  i Przedszkolaków z bajką Braci Grimm pt. "Trzy małe świnki"  Książka opowiada o trzech małych świnkach, które były rodzeństwem, gdy dorosły przemierzały świat, szukając miejsca do zbudowania domu. W końcu świnki znalazły dla siebie odpowiednie miejsce. Każda postanowiła zbudować dom dla siebie. Jedna zbudowała go ze słomy, druga z drewna,  a trzecia najbardziej pracowita z cegieł.

Kiedy domy były gotowe, w okolicy pojawił się zły wilk, chciał zjeść świnki. Jedna schroniła się w domku ze słomy, jednak wilk bez trudu go zniszczył. Świnka uciekła do siostry. Obie schroniły się w drugim domku, który wilk także jednak, choć z większym trudem, zniszczył. Obie świnki uciekły do trzeciej świnki i wszystkie trzy schroniły się w jej domku ceglanym. Wilk chciał go zniszczyć jak poprzednie jednak rozbił sobie na nim głowę. Od tej pory świnki zamieszkały wspólnie w domku ceglanym.

             

                         Nasze lektury                                                                                         "Plastusiowy pamiętnik" Marii Kownackiej    spotkanie z klasą pierwszą

5 listopada 2015 r.

"Plastusiowy pamiętnik" to książka opowiadająca o przygodach małego plastelinowego ludzika, mieszkającego w piórniku dziewczynki, która go ulepiła. Powieść pokazuje zwykłe wydarzenia ze szkolnej rzeczywistości i z domu Tosi - lekcje w szkole, szycie sukienek dla lalek, zajęcia dyżurnych, zabawy w domu. Narratorem jest sam Plastuś. Jego oczami widzimy znajomych Tosi, jej brata, ożywione przedmioty z piórnika.

               

 

         Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych                                                                                                spotkanie 3 listopada 2015 r. 

    Biblioteka, jako przestrzeń dla kreatywnych, staje się miejscem inspiracji i realizacji wielu niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę. 

                

 

            

        Krystyna Krahelska - Powstanie Warszawskie 01.08.1944
       

 

          "Syrena Warszawska - Herb Stolicy"

16 kwiecień 2015 r. odbyło się spotkanie kl."0" z Patronką Biblioteki - Krystyną Krahelską,   autorką pieśni Polski Walczącej   "Hej, chłopcy, bagnet na broń", która 

" Warszawskiej Syrenie oddała swą twarz,

Powstańczej Warszawie oddała swe życie".

 

      

 

             „Gminne recytacje Gimnazjalistów”

                W dniu 12 marca 2015 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Krystyny Krahelskiej odbył się IX  Ogólnopolski Konkurs Recytatorski dla Gimnazjalistów pod tytułem „Przebudzeni do życia” . Recytatorów oceniała Pani Kamila Sternik Instruktor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Parczewie. Młodzież  do konkursu przygotowała Pani Urszula Wójcik polonista  Zespołu Szkół Publicznych w  Sosnowicy. Piękne recytacje i dobór repertuaru spowodował  iż  Gminę Sosnowica będzie reprezentowało 6  recytatorów  w eliminacjach powiatowych:   Maria Pieszakowska i Emilia Filipiak   z Lejna,  Katarzyna Lipko z Komarówki, Alicja Miklewska,  Natalia Miklewska i  Paweł Selwa z Sosnowicy.                                          

          Organizatorzy gratulują i życzą sukcesów w eliminacjach powiatowych a Pani Urszuli Wójcik dziękują i gratulują zwycięzców, którzy będą reprezentować Gminę Sosnowica w eliminacjach powiatowych.


                        

 

 

              „Poza artystycznym efektem, wspólne działania pozostawią miłe wspomnienia i zacieśnią więzi”

Gminna Biblioteka Publiczna im. Krystyny Krahelskiej w Sosnowicy od lat pielęgnuje tradycje związane ze świętami wielkanocnymi.  W tym celu Biblioteka w dniu 9 marca 2015 r. zorganizowała warsztaty na ozdoby wielkanocnego stołu.  Od najdawniejszych czasów  na całym świecie  jajko jest symbolem życia,   siły, miłości i płodności. Czcimy  je wierząc,  że ma ono właściwości dobroczynne    i życiodajne.  Stąd pisanki  są najważniejszą i wyjątkową dekoracją wielkanocnego stołu.                       

         W Gminnej Bibliotece Publicznej  im. Krystyny Krahelskiej w Sosnowicy została zorganizowana wystawa prac Czytelników kart i stroików wielkanocnych. Wystawa ta stała się tradycją sosnowickiej Biblioteki, którą oglądają zarówno Czytelnicy jak i inni goście. Autorzy do wykonania swoich pisankowych arcydzieł wykorzystali różne techniki zdobnicze między innymi :  są jajka pokryte wzorem z roztopionego wosku pszczelego i barwione, są pisanki tworzone techniką rytowniczą   w której ostrym narzędziem wydrapuje się wzory na ciemno zabarwionej skorupce, są pisanki ażurowe, pisanki wykonane techniką tasiemkową, pisanki zdobione metodą quilingu, pisanki wykonane metodą decoupage oraz kartki świąteczne wykonane haftem matematycznym  i metodą guilingu.  Autorzy prac wykazali się wielką wyobraźnią i twórczym zapałem. W każdą ze swoich dzieł włożyli mnóstwo serca. Przez pasje i hobby prace twórcze Czytelników wyrażone są  w motcie;    „Kim byśmy byli nie wyrażając Siebie przez nie i nie oddając się nim”.

 

             

 

 

                    

 

 

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Krystyny Krahelskiej  P. Anna Czarnomska   w dniu 24 listopada 2014 r. gościła Redaktora Radia Lublin P. Adama Tomanka. Program na falach Radia Lublin będzie emitowany w miesiącu grudniu. Spotkanie z P. Redaktorem zaszczycili najmłodsi Czytelnicy z klasy "O" pięciolatki z Panią pedagog Aliną Zawadzką oraz Młodzież z Gimnazjum i Czytelnicy Dorośli. Starsi Czytelnicy, którzy czytają od lat i wychowują młode pokolenie mówią wprost "książka jest wielką skarbnicą  wiedzy i mądrości a wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić".

 

 

 

                                

 

 

 Gminna Biblioteka Publiczna im. Krystyny Krahelskiej w Sosnowicy współuczestniczy w realizacji projektu Gminy Sosnowica pod nazwą

"Idź w rozwój zdrowy bezkonfliktowy"

realizowany  w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań ​

"Razem bezpieczniej"  

Projekt ma na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży jak poważnym problemem jest agresja oraz brak szacunku do drugiego człowieka. Ponadto ma drugiemu człowiekowi pokazać alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu. Jednym za sposobów jest nakłanianie dzieci do czytania książek, które w dużym stopniu wpływają na młodego człowieka m.in. na kształtowanie jego wyobraźni, wrażliwości oraz światopogląd poszerzając horyzonty. W związku z powyższym zorganizowano  w ramach projektu "Spotkania z bajką" dla najmłodszych. Są to spotkania kierowane do Przedszkolaków. Dzieci mają okazję zapoznać się ze światem książki już od najmłodszych lat. Organizując takie spotkania chcemy Dzieci zarazić miłością do książek i do wartości jakie ze sobą niosą i przekazują. 

                     

 

 

 Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Krystyny Krahelskiej  P. Anna Czarnomska miała przyjemność gościć Jego Dostojność  Księdza Prałata Mieczysława Lipniackiego  z Diecezjalnego Seminarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej, wielkiego patriotę  i inicjatora umieszczenia tablicy pamiątkowej poświęconej Krystynie Krahelskiej w Brześciu.

 

Sosnowica,  17 listopada 2014 r.

 

 

                       

 

 

                                    

 

            Gminna Biblioteka Publiczna im. Krystyny Krahelskiej

                                                w Sosnowicy                                                                           

                                                                zaprasza do zwiedzania wystawy                                                                                               

                  "Literaci Ziemi Parczewskiej"                                               

       Opracowanie merytorycznePani Marta Goździk.                                                            

   Przygotowanie wystawy : Powiatowa Biblioteka Publiczna - Centrum Kultury w Parczewie.                                                                                                                                                                  

 Idea wystawy cytuję " zaprezentować współczesnych twórców związanych z ziemią parczewska, podsumować lokalny dorobek literacki. Znaleźli się na niej ci, którzy w jakiś sposób zaistnieli  w parczewskiej świadomości społecznej (choć ich twórczość nie zawsze została opublikowana w formie książkowej), jak i ci, którzy nie są szerzej znani, ale są warci, żeby ich zaprezentować" koniec cytatu (scenariusz wystawy). 

                  Wystawę można zwiedzać od 16 do 30 maja 2014 r. w godzinach pracy Biblioteki.

 

 

       

Pogoda

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Zegar